14 Years Factory wholesale melamine serving bowl for Netherlands Manufacturers
14 Years Factory wholesale melamine serving bowl for Netherlands Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for 14 Years Factory wholesale melamine serving bowl for Netherlands Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Latvia , Hongkong , kazakhstan , Our company's main items are widely used all over the world; 80% of our products and solutions exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
*VIDEOCERÁMICA # BLUE PLATE BY KANICHI ARAKI
http://www.utsuwayayuuyuu.com
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.











