8 Year Exporter melamine chip and dip plate Supply to Cannes
8 Year Exporter melamine chip and dip plate Supply to Cannes Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With reliable excellent approach, great name and ideal consumer services, the series of products and solutions produced by our company are exported to many countries and regions for 8 Year Exporter melamine chip and dip plate Supply to Cannes, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Greek , Amman, With excellent solutions, high quality service and sincere attitude of service, we ensure customer satisfaction and help customers create value for mutual benefit and create a win-win situation. Welcome customers all over the world to contact us or visit our company. We'll satisfy you with our qualified service!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is such a cool design, I can barely bring myself to sell it. It’s all clever angles and it just screams ‘modernist’, but it also has the brilliant textured effect that is seen in Pukeberg pieces of this era, reminiscent of ice. Englund worked for Pukeberg from 1966.
Height: 5 cm
Width: 15 cm
Weight. 800 g
Stickered “pukeberg sweden” and “design eva englund”
Condition: very light wear to base and stickers, a line from manufacture, a few unintended bubbles
Our Reference: 2661
http://www.modernistglass.com/glasspieces/view/2661
Price: US $130.00 + shipping
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.











