8 Year Exporter melamine salad bowl for Pretoria Importers
8 Year Exporter melamine salad bowl for Pretoria Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our firm promises all consumers with the first-class products as well as most satisfying post-sale services. We warmly welcome our regular and new consumers to join us for 8 Year Exporter melamine salad bowl for Pretoria Importers, The product will supply to all over the world, such as: Vancouver , Saudi Arabia , Mombasa , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
really cute design, there are multiple color for choice. Decorate your home with these candle holders. New arrival in 2015
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.










