Best quality and factory melamine tumblers to Brasilia Manufacturer
Best quality and factory melamine tumblers to Brasilia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our pursuit and company intention is usually to "Always fulfill our purchaser requirements". We go on to acquire and layout excellent high quality products for both our previous and new consumers and realize a win-win prospect for our customers too as us for Best quality and factory melamine tumblers to Brasilia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Finland , Netherlands , With top quality products, great after-sales service and warranty policy, we win trust from many overseas partner, many good feedbacks witnessed our factory's growth. With full confidence and strength, welcome customers to contact and visit us for future relationship.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ideally suited for anyone setting up a new home, this all-in-one kitchen set from Everwel consists of 101 pieces. Made of superior quality stainless steel, this extremely strong and durable set will not have dents or bend.
Visit us to know more:- http://bit.ly/1x0Xi1f
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.











