Customized Supplier for melamine bowl with handle for Hanover Manufacturer
Customized Supplier for melamine bowl with handle for Hanover Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We retain bettering and perfecting our merchandise and service. At the same time, we do the job actively to do research and improvement for Customized Supplier for melamine bowl with handle for Hanover Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , Orlando , Singapore , Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7685949?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-407015
Aroma 3in1 Grillet
Steam, sizzle or simmer, this Grillet handles a number of culinary excursions. You can slowly cook a beef pot roast or quickly prepare a couple of beefy burgers. All the better…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #407015
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.










