Factory best selling melamine two tone cups to Brazil Importers
Factory best selling melamine two tone cups to Brazil Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
That has a sound business credit history, outstanding after-sales service and modern producing facilities, we have earned an superb popularity amid our buyers across the planet for Factory best selling melamine two tone cups to Brazil Importers, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore , Cyprus , United Arab Emirates , Our company mission is that providing high quality and beautiful products with reasonable price and strive to gain 100% good reputation from our clients. We believe Profession achieves excellence! We welcome you to cooperate with us and grow up together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.











