Factory Cheap Hot melamine two tone bowl for Singapore Manufacturer
Factory Cheap Hot melamine two tone bowl for Singapore Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We normally think and practice corresponding on the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and also the living for Factory Cheap Hot melamine two tone bowl for Singapore Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , Hamburg , Tajikistan , We set "be a creditable practitioner to achieve the continuous development and innovation" as our motto. We would like to share our experience with friends at home and abroad, as a way to create a bigger cake with our joint efforts. We have several experienced R & D persons and we welcome OEM orders.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This week I show off more Disney Frozen items I’ve purchased and give my thoughts about them. Much more planned for this series of videos so please stay tuned for more.
In this video, you will see:
~Frozen 48 Piece Puzzle
~Olaf and Company 300 Piece Puzzle
~Tumbler Cup
~Let It go Ring
~Tissue Boxes
~Bookmark
~Pencil Set
~Notebooks
~Calendar
~Holiday Bubble Bath
~ Bonus: Blindbag Dog Tag
Please Like, Comment and Subscribe.
Thanks for watching.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Want to send me MAIL? Here is my address:
Samara W.
P.O. Box 41
Edinburg, VA 22824
Follow Me:
Facebook: Sailor Samara’s Cosplay and Collectibles
www.facebook.com/SailorSamara7
Twitter: Sailor Samara’s Collections
twitter.com/Sailor_Samara
Instagram: Sailor Samara’s Collections
instagram.com/sailor_samara
Tumblr: Sailor Samara’s Collections
sailor-samara.tumblr.com
DeviantArt: Sailor Samara
sailorsamara.deviantart.com
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











