Factory For melamine popcorn bucket for Benin Factories
Factory For melamine popcorn bucket for Benin Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most competitive prices. So Profi Tools offer you best value of money and we are ready to develop together with Factory For melamine popcorn bucket for Benin Factories, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Sacramento , Toronto , As operation principle is "be market-oriented , good faith as principle, win-win as objective", holding on "customer first, quality assurance, service first" as our purpose, dedicated to provide the original quality, create excellence service , we won the praise and trust in the industry of auto parts. In the future, We will provide quality product and excellent service in return to our customers , welcome any suggestions and feedback from all over the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Frostone collection of Melamine buffetware. Dishwasher safe but not recommended for microwave use. Attractive mottled effect on larger pieces.
Product Launced at 2012 Hotelympia at ExCel London.
Presented by John Temple from table Craft.
Tel: 0161 483 6256
Email: sales@stephensons.com
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.











