Factory wholesale melamine divided plate for UK Factories
Factory wholesale melamine divided plate for UK Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our goal is to satisfy our customers by offering golden service, good price and high quality for Factory wholesale melamine divided plate for UK Factories, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Hanover , Paris , Our advantages are our innovation, flexibility and reliability which have been built during last 20 years. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade products in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
By Bigkitchen Featured Home Décor
More Deals Details: https://clipadvise.com/deal/view?id=Amazon-bigkitchen-Home-D%C3%A9cor-2017
Shop for Featured Home Décor By Bigkitchen Spring 2017 Collection
Seasonal Spingtime Rabbit 30 x 18 Inch Coir Doormat Spingtime Rabbit 30 x 18 Inch Coir Doormat
Luxury Vintage Style Magnifying Glass 6 Piece Set Style Magnifying Glass 6 Piece Set
China Village Blue Porcelain Fish Chopstick Rest, Set of 6 Blue Porcelain Fish Chopstick Rest, Set of 6
HIC White Porcelain 5 Inch Round Ramekin, Set of 6 Porcelain 5 Inch Round Ramekin, Set of 6
Large Dark Gray Melamine Tabletop Cigarette Ashtray Melamine Tabletop Cigarette Ashtray
Vintage Western Horse Head Weathered Cast Iron Bookends Set of 2 Horse Head Weathered Cast Iron Bookends Set of 2
Two Candle Vintage Black Wrought Iron Wall Sconce, Set of 2 Vintage Black Wrought Iron Wall Sconce, Set of 2
Complete Kitchen Blue Glass Dimple Bottle Bail Blue Glass Dimple Bottle Bail
Porcelain 3 Piece Boys Surf Bathroom Set Boys Surf Bathroom Set
Try also: #SeasonalSpingtime, #LuxuryVintage, #ChinaVillage, #HicWhite, #LargeDark, #VintageWestern, #TwoCandle, #CompleteKitchen, #Porcelain3
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.










