Goods high definition for melamine shot glasses to French Manufacturers
Goods high definition for melamine shot glasses to French Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" and the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" for Goods high definition for melamine shot glasses to French Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Nairobi , Jordan , We have many years' experience in hair product production, and our strict QC Team and skilled workers will ensure that we give you top hair products with the best hair quality and workmanship. You will get successful business if you choose to cooperate with such a professional manufacturer. Welcome your order cooperation!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Clay Slime Hello Kitty Cup Kinder Surprise Eggs Toys Learn Colors with ICE CREAM,Balloons Coloring Pages and Play Dough and Modeling Clay Molds with …
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,











