Hot sale good quality melamine colander to Guinea Factory
Hot sale good quality melamine colander to Guinea Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Bear "Customer first, High quality first" in mind, we perform closely with our consumers and provide them with efficient and experienced services for Hot sale good quality melamine colander to Guinea Factory, The product will supply to all over the world, such as: Rome , Toronto , Guyana , Why we can do these? Because: A, We are honest and reliable. Our products have high quality, attractive price, sufficient supply capacity and perfect service. B, Our geographical position has a big advantage . C, Various types: Welcome your inquiry, It will be highly appreciated.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Brand team: Fahim HossainMursed Muneem
creative: Grey Dhaka
direction: Tito
dop : ravi yadhav (India)
chief ad : Joyonto Raj
assistant director: Mahabub Shobuj Hasib Mohammad Rafi
casting: Adorer Munna Bhai
art director: hasan tareq
costume : Cynthia Mitul
production controller : Rudry Ripon
make up: milon
accounts: Abu Mohammad
post ad: Awlad Hossen Cishti
edit & color : Postoffice , Mohammad Farhad Ahmed
vfx svr : Asm Kawsar
graphics: Bidhan SahaA K Azad NobelJahidul Haque Ratul
vo: Dilshad Nahar Kona
artist: Sonia Hossain , Saiful Jarnal & parijat
with special thnks 2: Gousul Alam Shaon
BREN Celestia Specification :
1. STRUCTURE:
a. Seismic Zone II Compliant RCC — framed Structure.
b. Concrete Solid block masonry.
c. Internal walls smoothly plastered with lime rendering.
2. FLOORING:
Vitrified tiles in living, dining and all bedrooms.
Ceramic tiles in all toilets, balcony and utility.
3. PAINTING:
a. Interior with premium oil — bound distemper with roller finish.
b. Exterior cement paint.
c. Enamel paint for all internal doors.
4. DOORS AND WINDOWS:
a. Teakwood door frame with teak-veneered (both sides) main door of melamine polish with premium fittings.
b. All other doors — hard wood frames and flush shutters with enamel paint on both sides.
c. Anodized aluminum sliders with mosquito mesh.
4. DOORS AND WINDOWS:
a. Teakwood door frame with teak-veneered (both sides) main door of melamine polish with premium fittings.
b. All other doors — hard wood frames and flush shutters with enamel paint on both sides.
c. Anodized aluminum sliders with mosquito mesh.
5. ELECTRICAL:
a. Power for each flat — 4KVA for 3 BHK, 3 KVA for 2 BHK.
b. Back-up power for each flat — 1 KVA for 3 BHK , 0.75KVA for 2 BHK.
c. Fire resistant electrical wires.
d. Elegant modular switches.
e. One Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) in each flat for safety.
f. Television and Telephone points in living and master bedroom.
g. Stand-by generator for common areas, lift and pumps.
6. BATHROOM:
a. Ceramic glazed tiles, dado up to 7 feet.
b. White sanitary-ware of reputed make in toilets.
c. Hot-cold water mixer unit for shower.
d. Health faucet for all toilets.
e. Provision for exhaust fan in all toilets.
f. Provision for geysers.
7. KITCHEN:
a. 20 mm granite platform with single bowl sink.
b. 2 feet high wall dado of ceramic tiles at cooking platform and sink area.
c. Provision for aqua guard, chimney and hob.
d. Provision for washing machine in the utility.
8. ELEVATORS:
a. Two 10 passenger automatic lift of reputed make per block.
9. LANDSCAPING:
a. Water feature, congregation spaces, outdoor seating spaces, and children’s play area.
10. FIRE SAFETY:
a. In tune with NBC norms & Standards
11. PARKING:
a. Well-planned easy and efficient basement / covered parking.
b. Restricted visitor parking.
12. WATER:
a. Seamless water supply system.
13. SECURITY:
a. 24 hours security at all the gates.
b. Compound is fully enclosed and secured.
14. CLUB- HOUSE:
a. Swimming Pool.
b. Modern gym.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!









