Hot-selling attractive melamine soap dish Export to San Francisco
Hot-selling attractive melamine soap dish Export to San Francisco Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We stick to the principle of "quality first, service first, continuous improvement and innovation to meet the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our service, we provide the products with the good quality at the reasonable price for Hot-selling attractive melamine soap dish Export to San Francisco, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Greek , Qatar , We supply professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Build your child a toy box that will be a keepsake and a functional piece of furniture.
Using a plate joiner and a few simple pieces of hardware will give you a sturdy product that will stand up to whatever wear and tear that your kids will give it over the years.
Visit Ron Hazelton’s website for more home improvement projects: http://www.ronhazelton.com/
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.











