Hot-selling attractive price melamine divided plate to Singapore Factory
Hot-selling attractive price melamine divided plate to Singapore Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
The corporate keeps towards the operation concept "scientific administration, superior quality and performance primacy, client supreme for Hot-selling attractive price melamine divided plate to Singapore Factory, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Las Vegas , Durban , Our products are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our products and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Just watch, if interested. To see what the top of my SNES looked like when I first got it, watch http://www.youtube.com/watch?v=SFeBd_2Y3OQ
THE INFORMATION IN THIS VIDEO IS NOT GIVEN WITH ANY GUARANTEE. I AM NOT RESPONSIBLE FOR ACCIDENTS INVOLVING CHEMICAL BURNS OR ANY OTHER LIABILITIES.
That being said, I did experience some oxidation reaction burning on my finger on my first attempt. My skin turned white where the chemical burn was happening, and it felt somewhere between burning and tingling. At first, I thought I just had dried cornstarch on my fingers and tried to wash it off. The white color would NOT come off.
I filled a bowl with warm water and added baking soda to neutralize the chemical, and soaked my fingers in it. Within 5 minutes most of the white was gone, and all the pain was gone. Within 15-20 minutes, ALL the white was gone.
KEEP THIS IN MIND!
Manufactuer and Supplier of Eyecatching Trophies, Awards, Plaques, Coporate Gifts, Acrylic Trophy, Brass Trophy, Wooden Tropy..
Corporate Gifts & Promotional Products..For contact ; 8498925423
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











