OEM Factory for melamine cat bowl for Jamaica Importers
OEM Factory for melamine cat bowl for Jamaica Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Sticking for the belief of "Creating items of top of the range and creating buddies with people today from all over the world", we normally put the interest of shoppers in the first place for OEM Factory for melamine cat bowl for Jamaica Importers, The product will supply to all over the world, such as: Bhutan , kazakhstan , Iraq , We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The sweet sounds of melamine foam combined with a bit of pink noise in the background. Would’ve published a video but I realised the sight of me savaging a sponge with a pencil wasn’t going to be too relaxing.
Enjoy!
Learn to laminate like a pro and save yourself some cash. Laminate is a super versatile material and knowing how to use it is a great skill to have. There are three basic steps to laminating a counter top: Measuring and cutting the laminate, attaching or adhering the laminate and trimming the laminate to fit. Some tools & materials required for the project include: Safety gloves and goggles, Laminate, Tape measure, Cutting saw, Contact Cement Paint brush, J-Roller, Trim Router, Short Neck Roller, ½ inch wood dowels and Xylene.
Start by measuring how much laminate you will need. When you are ready to cut, put the laminate face down on a piece of foam to cut. The foam gives you a strudy flat surface. To attach use contact cement and let it cure accordingly. Carefully attach the laminate. Using a J-roller, firmly press and attach the laminate so it forms a strong bond.
Then use a trim router to trim. For large pieces, use a short nap roller to roll on the contact cement to the laminate and the base. Use your roller, to get that perfect bond. Finally, sand off the edges to remove the excess glue with Xylene. For more great how to videos and home improvement tips, subscribe to Lowe’s YouTube: http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=lowes Or head to our channel: http://www.youtube.com/Lowes
Subscribe to Lowe’s YouTube for great how to videos and home improvement tips: http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=lowes
Or head to our channel: http://www.youtube.com/Lowes
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!











