Online Manufacturer for Melamine Childrens Plate to Comoros Factories
Online Manufacturer for Melamine Childrens Plate to Comoros Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
"Control the standard by the details, show the toughness by quality". Our firm has strived to establish a highly efficient and stable workers workforce and explored an effective high-quality management system for Online Manufacturer for Melamine Childrens Plate to Comoros Factories, The product will supply to all over the world, such as: Slovakia , Luxemburg , venezuela , Based on products and solutions with high quality, competitive price, and our full range service, we have accumulated experienced strength and experience, and we've built up a very good reputation in the field. Along with the continuous development, we commit ourselves not only to the Chinese domestic business but also the international market. May you moved by our high quality items and passionate service. Let's open a new chapter of mutual benefit and double win.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Real easy, no chips…
For More Information or to Buy: http://www.qvc.com/.product.H204899.html?cm_ven=YT&cm_cat=AU&cm_pla=CAROLYNGRACIE_20150402_rj6s9OKWcTI&cm_ite=DEC_PRODUCTDETAIL_H204899
1-800-455-8838, item# H204899
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!










