professional factory provide melamine kids plate to Seattle Manufacturers
professional factory provide melamine kids plate to Seattle Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
To create more value for customers is our business philosophy; customer growing is our working chase for professional factory provide melamine kids plate to Seattle Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , Slovakia , Croatia , The working experience in the field has helped us forged a strong relations with customers and partners both in domestic and international market. For years, our products have been exported to more than 15 countries in the world and have been widely used by customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Rosenthal at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/W52kkY Thank You!
Great Rosenthal 10-Piece Sushi Set Service for 2 Dinnerware Sets Dinne Review
Rosenthal 10-Piece Sushi Set Service for 2 Dinnerware Sets Dinne For Sale
Rosenthal 10-Piece Sushi Set Service for 2 Dinnerware Sets Dinne Unboxing
Review Rosenthal 10-Piece Sushi Set Service for 2 Dinnerware Sets Dinne Product
https://www.youtube.com/watch?v=R-SLzOdXLJ0
Tiger JKJ-G18U Induction Heating 10-Cup (Uncooked) Rice Cooker and Warmer Tiger Rice Coker Kitchen amp; Dining..
For more details please visit: http://po.st/bcNRVP Thank You!
Great Tiger JKJ-G18U Induction Heating 10-Cup Uncooked Rice Cooker and W Review
Tiger JKJ-G18U Induction Heating 10-Cup Uncooked Rice Cooker and W For Sale
Tiger JKJ-G18U Induction Heating 10-Cup Uncooked Rice Cooker and W Unboxing
Review Tiger JKJ-G18U Induction Heating 10-Cup Uncooked Rice Cooker and W Product
https://www.youtube.com/watch?v=m4hvopqvUWs
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!










