Professional Manufacturer for melamine outdoor dinnerware Export to San Francisco
Professional Manufacturer for melamine outdoor dinnerware Export to San Francisco Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Our commission is always to provide our customers and clientele with best quality and aggressive portable digital products for Professional Manufacturer for melamine outdoor dinnerware Export to San Francisco, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Durban , Paris , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a professional engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We are your best choice.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A model simple line,just including loading,unloading and press machine,small investment and easy to operating and maintain.
Yuanfong brand produced by Luotong machinery in China.Innovation and innovation.The first choice brand in Furniture and Melamine industry in China.
Around 3000 sets line delivered in 8 years in 25 countries.
Website:en.czluotong.com
E-mail: xiaoming8132@yahoo.com, yuanfong01@yahoo.com
Skype: luotong01
Mobile:0086-13401558444 (Whatsapp and Viber ID also)
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.











