Special Design for melamine ice cream bowls for Holland Manufacturer
Special Design for melamine ice cream bowls for Holland Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for Special Design for melamine ice cream bowls for Holland Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Hungary , Hyderabad , By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Build your own Fiorucci-inspired Bento Box lunch! Start with your favorite Panino flavor, pair with fruits, veggies and any other desired sides. Perfect for kids and adults
Visit www.fioruccifoods.com for more great recipe ideas!
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!










